NLP (Neurolingvistické programování) se začíná dostávat do povědomí lidí už i u nás v ČR a je nám prezentováno jako skoro zázračná metoda nejen pro seberozvoj, ale i pro vyjednávání, marketing, prodej apod. Je to skutečně tak skvělý nástroj? Jak se dá využít, jak zneužít, na co je dobrý a kde leží jeho limity? Na základě své 10leté zkušenosti s NLP v roli kouče a terapeuta, ale i klienta, tj. příjemce koučinku a terapie, přináším v tomto článku odpovědi na tyto otázky.

Co je to NLP

Pojďme nejprve stručně definovat, co to NLP vlastně je (ačkoli definicí a vysvětlením se zabývá jiný článek na tomto webu). Neurolingvistické programování vzniklo v 70. letech 20. století v USA syntézou několika terapeutických směrů a dalších disciplín. Richard Bandler a John Grinder vytvořili NLP se záměrem studovat a dokázat napodobit nejlepší výkony v různých disciplínách. Chtěli porozumět vzorcům chování a rozhodování špičkových odborníků a na základě toho umět vychovat další takovéto odborníky. Pochopili, že excelence nevzniká jen tím, že toho člověk hodně ví, ale také a možná především tím, jak se svými znalostmi nakládá, jak přemýšlí a jak se chová. John Grinder využil svých znalostí jazykovědy a Richard Bandler se opřel o své zkušenosti počítačového odborníka a terapeuta. Není divu, že svou metodu pojmenovali právě neuro-lingvistické programování, když jeden z nich byl IT specialista a druhý lingvista.

To, co vytvořili, je soubor metod jak na jedné straně zjišťovat a poznávat podvědomé vzorce myšlení, chování a rozhodování člověka. A na druhé straně, jak tyto vzorce měnit. Jinými slovy: Máte-li jednoho skvělého manažera nebo teamlídra (nebo jiného odborníka), můžete díky NLP pochopit jeho způsob uvažování a chování a pak tento způsob uvažování a chování naučit někoho jiného. Tomuto procesu říkáme v NLP „modelování“. Chcete-li se například naučit být skvělým obchodníkem, nestačí vám nastudovat všechny prodejní techniky. Potřebujete se také naučit přemýšlet a rozhodovat se jako dobrý obchodník. Modelovat jej. A právě v tom vám pomůže NLP. Umožní vám doslova přeprogramovat váš mozek na ty nejlepší programy.

NLP našlo ovšem využití pro mnoho dalších účelů: terapie a koučování, vyjednávání a komunikace, prodej a marketing… Metody NLP umožňují měnit to, jak přemýšlíme a jak se následně chováme. Umí zasáhnout podvědomé vrstvy naší osobnosti. A to má široké uplatnění. Bohudík i bohužel. NLP můžete použít sami na sebe a nebo jej může použít někdo na vás. Toto použití na vás se může odehrát s vašim vědomím a svolením (jako v případě koučinku a terapie), nebo bez něj (jako v případě mediální komunikace, marketingu a prodeje). A tak je pravda, že NLP je účinná metoda seberozvoje (ačkoli má také své limity – k tomu se dostaneme dále v textu). A stejně tak je pravda, že NLP je nástroj manipulace. Čím účinnější nástroj máte v ruce, tím víc užitku, ale i škody, můžete nadělat. To platí nejen u NLP, ale u jakéhokoli nástroje od ostrého nože, přes silné auto až po výkonnou zbraň.

Manipulaci si necháme na jindy a v tomto textu se dále budeme zabývat využitím NLP pro rozvoj osobnosti a terapii. Řekneme si, v čem NLP umí účinně pomoci a na co budete potřebovat jinou metodu. Vycházím zde primárně ze své vlastní zkušenosti příjemce koučinku a terapie. Přecejen svůj vlastní rozvoj pozoruji už přes 10 let, prošla jsem mnoho slepých uliček a je to tak ta nejpodrobnější případová studie, kterou jsem schopná poskytnout. Opírám se ale také o zkušenosti v roli kouče a NLP terapeutky. U klientů, kteří ke mně chodili dostatečně dlouho (5 a více sezení), jsem mohla pozorovat progres díky NLP a u některých jsme také narazili na limit této metody, kde už dále nebyla účinná, nebo jen marginálně. Nakonec mi určitou strukturu pro moje úvahy poskytuje teorie integrální psychologie. Integrální přístup definuje různé fáze našeho rozvoje nejen od dětství po dospělost, ale de facto až po osvícení a pro každou úroveň rozvoje doporučuje jinou metodu terapie. Tato doporučení vesměs potvrzují moje zkušenosti a pozorování.

Jak NLP pomáhá být lepším a spokojenějším člověkem

…. Pro pokračování ve čtení se, prosím, přihlaste. Nemáte-li ještě přihlašovací údaje, ZAREGISTRUJTE SE ZDE. Je to ZDARMA a můžete se kdykoli později odhlásit.

Podobné příspěvky