Věříte, že máte nějakou povahu, kterou nelze změnit? Máte trochu pravdu a zároveň jste vedle. Mnoho z toho, co považujeme za neměnnou povahu, jsou jenom naučené vzorce, které samozřejmě lze změnit. To, že se nějak celý život chováte, ještě neznamená, že to je vaše povaha nebo vaše přirozenost. Prostě jste to v dětství odkoukali od dospělých (nejčastěji od rodičů) a celý život to opakujete. Ale nemusí to být vůbec vaše.
Jak se pozná povaha?
Na druhé straně je pravda, že se nerodíme jako nepopsaná tabule. Neseme si na tento svět nějaké nastavení a předpoklady. Jeden ze způsobů, jak tyto předpoklady popsat, jsou různé typologie. Mně se ze všech typologií zatím nejvíce osvědčil Enneagram, a sice především proto, že kromě toho, že „dělí“ lidi do 9 typů, uznává také podtypy a především různé úrovně rozvoje každého typu. Je tedy mnohem komplexnější a tím pádem úplnější než jiné typologie.
Enneragram nám nejlépe demonstruje, jak se mohou dva lidé stejného typu projevovat různě (dokonce opačně), protože jsou na různé úrovni rozvoje. Ačkoli jejich základní nastavení je stejné, vnější projevy tohoto nastavení se budou radikálně lišit. Například typ 3 – vítěz, touží po pozornosti a skrývá pocit hanby. Pozornost získává tak, že ji aktivně vyžaduje. Jeho primární strach je, že je bezvýznamný, a proto se snaží dosáhnout úspěchu a dává důraz na statusové symboly. Touží si připadat důležitý a uznávaný.
Tyto strachy a touhy, které jsou tedy vrozeným nastavením, se ovšem mohou projevovat velmi různě. Člověk Trojka (neboli Vítěz) na nižší úrovni rozvoje bude arogantní a soutěživý, chvástat se a zveličovat svůj úspěch, aby si vynutil pozornost a obdiv. Zaprodá se pro cokoli, jen když mu to přinese slávu nebo prestiž.
Člověk stejného typu, ale na vyšší úrovni rozvoje bude mít své strachy zpracované a touhy naplněné. Bude upřímný a laskavý, vědomý si své vlastní hodnoty a toho, že tato hodnota není přímo úměrná nějakému materiálnímu úspěchu nebo slávě. Takový člověk bude získávat pozornost a obdiv tím, že následuje touhy svého srdce a je vstřícný k ostatním. Lajk by nikdy neřekl, že tito dva lidé jsou v základu stejný typ osobnosti. A přece!
Stejně bychom mohli rozebrat některé jednodušší typologie. Například introverti a extroverti se projevují různě a ne vždy v souladu s představami, které o těchto typech máme. Jsou introverti, kteří hltají knihy zalezlí doma, a jsou jiní introverti, které můžete vidět na pódiích jako hudebníky, herce, komiky, řečníky… Nikdy byste do nich neřekli, že jsou introverti, a oni přesto ve svém vnitřním nastavení jsou. Já jsem například extrovert, mám ráda publikum, pódium a mikrofon, ale taky jsem ráda sama a vydržím zalezlá s knihou poměrně dlouho. Naučila jsem se být tichá, protože se to po mně v dětství vyžadovalo („Nedělej bordel“ 🙂 ) a dlouho jsem si o sobě myslela, že jsem introvert. To, jak se vnitřní nastavení projevuje je závislé na spoustě faktorů od stupně rozvoje, přes zážitky z dětství, po sadu hodnot a přesvědčení…
Skutečnost je tedy taková, že dokud se v sobě nezačnete pořádně hrabat, tak nemůžete vědět, co je vaše povaha a co jste se naučili. A zadruhé ani to, co je vaší „povahou“ neudává, jak se musíte chovat nebo jak musíte přemýšlet. S každou povahou se dá pracovat a tato povaha se může projevovat velmi různě.
Změňte svou povahu díky individuální terapii
- Společně prozkoumáme vaše vnitřní nastavení, přirozenost a zvyky
- Zhodnotíme, jak toto nastavení slouží vašim cílům a přáním
- Oddělíme to, co jste se naučili zvenku od vaší přirozenosti
- Změníme, co bude třeba pro váš úspěch a spokojenost
3 podmínky změny
Argumentovat svou „povahou“ proti změně tedy není nic jiného než vymlouvání. Chcete-li na sobě nebo svém životě cokoli změnit, je to možné. Ale musíte to opravdu chtít změnit, musíte vědět jak a musíte si dát reálnou šanci, aby ke změně mohlo dojít.
Toto jsou tři podmínky, které musí být všechny 3 naplněné, aby byla změna možná. V následujícím textu se blíže podíváme na každou z nich a jak ji naplnit.
…. Pro pokračování ve čtení se, prosím, přihlaste. Nemáte-li ještě přihlašovací údaje, ZAREGISTRUJTE SE ZDE. Je to ZDARMA a můžete se kdykoli později odhlásit.
Použité zdroje:
- Dilts, Robert. Croyances et santé. Nakladatelství La Méridienne, 1994, Paříž. ISBN 2-904-299-13-0 (Dostupné v originále v AJ pod názvem: Beliefs. Pathways to health and well-being)
- Riso, Don Richard. Hudson, Russ. Enneagram. Synergie Publishing SE, 2017. ISBN 978-80-7370-395-0