Psychický well-being je čím dál aktuálnější téma. Už od začátku covidové krize se začaly ve vyšší míře objevovat nejrůznější články, co dělat, aby se člověk udržel příčetný, aby si udržel psychickou kondici navzdory neblahé vnější situaci. Od té doby je téma stále aktuální a více a více se o něm mluví. Jak tyto tipy a triky fungují? Proč nefungují každému? A jak to udělat, aby postupy zabíraly?

Jako kouč jsem sama během covidu nějaké strategie doporučovala na základě vlastní zkušenosti. Vše, o čem jsem psala či mluvila, jsem v té době sama praktikovala a považovala za funkční. Po roce každodenního psaní úspěchů do deníku jsem se například cítila více zaměřená na to pozitivní ve svém životě. Tak jsem tuto vychytávku doporučovala dál. Dlouhé měsíce jsem ráno prováděla dechová cvičení, cvičila jógu, sprchovala se studenou vodou a afirmovala. Po takovém ranním rituálu jsem se vždy cítila dobře a dny byly produktivní. Přesto s odstupem času musím konstatovat, že moje strategie vedly jen k oddálení krize. Bylo to, jako bych si na bolest brala brufen a ignorovala její příčinu. Ta mě časem dostihla a donutila k řešení. Nyní z druhého břehu propasti vidím, jak mi tyto pomocné strategie ve skutečnosti nepomáhaly a možná dokonce uškodily. Video s tipy a triky pro lepší psychickou kondici jsem tedy smazala a ponořila se do reflexe, na co jsou tyto triky vůbec dobré, kdy mohou sloužit a kdy jsou naopak škodlivé a jen prodlužují agónii. Má smysl vůbec něco takového doporučovat? Následující řádky jsou výsledkem této reflexe.

V žádném případě nechci zatracovat výše uvedené praktiky. Ke svým ranním rituálům jsem se s určitými obměnami vrátila a deník si píšu stále, i když také trochu jinak. V mezičase jsem ale prošla poměrně hlubokou krizí, z níž mi pomohla až terapie. Teprve potom, co jsem se dotkla hlubokých příčin své psychické nepohody, mi zmíněné praktiky začaly něco opravdu přinášet. Do té doby byly jenom pomyslnou náplastí na otevřené zlomenině.

Tlumit bolest je někdy na škodu

…. Pro pokračování ve čtení se, prosím, přihlaste. Nemáte-li ještě přihlašovací údaje, ZAREGISTRUJTE SE ZDE. Je to ZDARMA a můžete se kdykoli později odhlásit.

Udělejte si pořádek se svými stíny
Individuální terapie je efektivní a bezpečný způsob, jak se se svými stíny setkat a popasovat
  • Bezpečné prozkoumání vašich stínů
  • Vyřešení příčin vašich nepříjemných pocitů
  • Zvýšení psychické pohody
  • Účinné metody s trvalým efektem

Zdroje:

  1. Wilber, Ken. Stručná historie všeho. Praha, nakladatelství Triton, 2010. ISBN 978-80-7387-307-3
  2. Wilber, Ken. Le livre de la Vision Intégrale. Paris, InterEditions – Dunod, 2008. ISBN 978-2-10051546-2

Podobné příspěvky