Každého z nás občas potká problém: něco nás štve, nedokážeme se rozhodnout, s někým se pohádáme… Řešení hledáme často v rozhovorech s přáteli. A mnohdy to pomůže. Proč tedy chodit ke koučům, když mi pomohou přátelé?

Pokusím se objasnit rozdíly mezi rozhovorem s přítelem a koučovacím rozhovorem. Sami se pak rozhodněte, kdy potřebujete jakou podporu – obojí má svoji funkci.

 

  1. NIKDO NEMÁ MANUÁL K VAŠEMU ŽIVOTU

Každý máme svou pravdu, svou tzv. „mapu světa“ utvořenou na základě svých zkušeností. Mapa ale není teritorium, je to jen mapa – zobrazení reality. Už jste se někdy ztratili i s mapou v ruce? Pak je vám jasný rozdíl mezi obrazem skutečnosti a skutečností samotnou.

Kamarád vám řekne svůj pohled na váš problém, případně co by dělal on na vašem místě. Řekne Vám, jak by postupoval podle své „mapy“. Naproti tomu kouč dá svoji mapu světa stranou a snaží se porozumět té vaší. Vaše mapa má pravděpodobně někde bílé místo – proto je pro vás situace těžká – nemáte se podle čeho orientovat. Kouč vám pomůže dokreslit to bílé místo ve vaší mapě. Nevlepí vám tam kus své mapy. To pravděpodobně udělá kamarád.

S koučem si tedy najdete svou vlastní odpověď, kamarád vám dá jeho odpověď (názor/radu/ujištění).

 

  1. NEJVĚTŠÍ ZLO SE PÁCHÁ Z LÁSKY

Kamarád vás má rád, záleží mu na vás, na vašem vztahu, na tom, abyste vy měli rádi jeho. Proto může být à priori na vaší straně a jeho názor nebude objektivní. Podpoří vás ve vaší pravdě jen proto, že jste to vy. Nebo vám neřekne celou pravdu, aby vás nezranil. Často si ani neuvědomí, že je něco, co vidí, ale neříká. Kamarádi mají vůči nám podvědomé pozitivní předsudky, přes které filtrují jednak to, co jim říkáme, jednak to, co říkají oni nám.

Kouč k vám má neutrální vztah a je tak schopen vidět problém objektivněji a z více úhlů pohledu. Správný kouč by měl být ochotný riskovat, že ho po koučinku budete nenávidět za to, že vám ukázal kus pravdy, který jste se snažili nevidět. Nastaví vám zrcadlo, které se vám nemusí líbit, ale je to váš obraz. Chcete-li se tedy ujistit, že jdete správnou cestou, stačí vám pokec s dobrým přítelem. Potřebujete-li najít novou cestu, nalít si čistého vína, jděte za koučem.

 

  1. JAK VÍTE, ŽE ŘEŠÍTE SKUTEČNÝ PROBLÉM?

Naše problémy se někde manifestují, ale většinou úplně někde jinde vznikají. Např. mám konflikt v práci s kolegou – to je místo, kde se projevuje problém. S kamarádkou budu nejspíš řešit, co mu mám říct, zda s tím mám jít za šéfem, nebo změnit práci apod. Budeme spolu hledat řešení situace. Je to jako když mě bolí koleno a vezmu si ibalgin – koleno přestane bolet, ale po čase znovu začne, protože příčina nevymizela. Stejně tak je to v konfliktu s kolegou. Ať je kolega sebevětší mamlas, mám-li s ním problém já, pak je to můj problém a u mě je příčina. Dokud ji nevyřeším, bude se mi stávat podobná situace s různými lidmi, nebo nebudu schopná zbavit se onoho kolegy. Jakmile ale vyřeším hlubší příčinu, do podobného typu konfliktu se už nebudu dostávat, dokonce ani s tímto konkrétním člověkem. Třeba si zvednu sebedůvěru a nikdo si na mě už podobnou věc nedovolí. Nebo přestanu být hnidopich a lidi se mnou začnou více komunikovat…

Kamarád vám bude pravděpodobně chtít pomoci a začne s vámi hledat řešení situace. To je mimochodem i častá chyba začínajících koučů – jdou řešit dřív, než pochopili problém. Správně by vám kouč neměl pomáhat vyřešit problém, ale pochopit jeho pravou příčinu a na té zapracovat. Problém se pak vyřeší jakoby sám od sebe. Paradoxně je toto delší a náročnější cesta, zároveň ale dlouhodobě efektivnější. Stejně jako zabere víc času jít s kolenem na ortopedii, na fyzioterapii a pak denně cvičit než si prostě lupnout ibáč. V prvním případě ovšem máte šanci, že koleno bude déle funkční. V druhém případě ho sice můžete dlouho úspěšně ignorovat, ale riskujete po pár letech kudlu.

 

JE SMYSLEM PŘÁTELSTVÍ ŘEŠIT SRAČKY?

Nakonec bych se chtěla s vámi podělit o svůj poznatek o přátelství: přátelé zde nejsou proto, aby s námi řešili naše problémy. Málokdo dokáže skutečně vyslechnout, ne vždy na to má člověk náladu, a ne vždy má chuť radit a přebírat tak na sebe část zodpovědnosti. Stalo se pro vás někdy stěžování vašich přátel už zatěžující?

Právě proto, že v roli kamaráda či kamarádky nedokážeme najít skutečnou příčinu přítelova problému, neumíme číst v jeho mapě světa a být ještě k tomu objektivní, nemůžeme mu pomoci, pokud skutečně řeší problém. Tak se stává, že nám vypráví totéž stále dokola, možná s jinými lidmi, na jiných místech, ale stále se stejnou pointou. To může být vyčerpávající a od toho přátelé nejsou.

Když se přistihnete, že řešíte s přáteli pořád totéž, že začínají být unavení z vašich rozhovorů, je možná ten pravý čas podívat se tomu na zoubek s odborníkem. Můžete tak zachránit svá přátelství.

Přišel jsem s Tebou na vlastní životní pravdy, poskládal se mi znovu dohromady život a našel jsem cestu, kterou mám jít dál. Ukázala jsi mi nový pohled na svět, Moc díky.

Patrik J.
CK Hory

Workbook ZDARMA

Život podle představ

Jak si postupně začít vytvářet život podle vašich představ? Utřiďte si myšlenky a zjistěte, co je momentálně ten nejdůležitější krok.

Po zadání jména a e-mailu vám pošlu workbook ve formátu PDF.

Na uvedenou adresu vám cca 1x za měsíc pošlu zpravodaj plný podnětných informací. Když se vám nebude líbit, můžete se z něj kdykoli odhlásit dvěma kliky myší.