Časté dotazy (FAQ)

Tady najdete odpovědi na nejčastější otázky okolo terapie a terapeutických sezení

Jednoduše: Pokud o terapii uvažujete, zřejmě podvědomě tušíte, že ji potřebujete.

Terapie není jen pro duševně nemocné a pro blázny. Naopak. Ke mně na sezení chodí téměř zásadně „normální lidé“, na kterých byste při posezení u kafe nepoznali, že mají problém. Bloky a menší traumata, která nás více nebo méně omezují, máme totiž všichni.

Nemusíte mít za sebou domácí násilí nebo znásilnění, abyste měli téma na terapii. Traumata ve většině případů vznikají z banálních situací – kdykoli nebyly (především ve vašem dětství) naplněny vaše potřeby. A to se někdy stalo i těm nejlepším z nás.

Pokud se vám něco nedaří tak, jak byste chtěli, nebo se často propadáte do chmurných myšlenek a nepříjemných pocitů, neváhejte a běžte to probrat s terapeutem.

Poměrně často slyším od klientů povzdechnutí, že měli přijít o pár let dřív. Takže jestli o terapii uvažujete, přestaňte uvažovat a konejte (objednání ke mně zde!).

Na tuto otázku je těžké odpovědět, protože hodně záleží na vašem zadání: na problému, který přicházíte řešit a na cíli, kterého chcete dosáhnout.

Obecně se dá říci, že terapie vám pomůže:

  1. Uvědomit si, jak a proč se dostáváte do problému (tzn. zjistit příčiny a jejich spojitosti).
  2. Rozšířit svou „mapu světa“ o nové úhly pohledu. Objevit nové možnosti řešení.
  3. Odpoutat se od destruktivních myšlenek a přesvědčení (např. od myšlenek „nejsem dost dobrá“, „nemám talent na sport“, „jsem tlustá“…) a přestat se podle nich chovat.
  4. Vytvořit a upevnit si v podvědomí nové, konstruktivní a podporující myšlenky (např. „jsem schopná“, „co neumím, to se můžu naučit“, „jsem ve formě“…).
  5. Změnit své reakce v problematických situacích (např. zůstat v klidu ve stresové situaci, nebo postavit se za sebe místo stažení se do sebe, či vyměnit plachost za sebedůvěru, apod.)
  6. Změnit způsob, jakým jednáte s druhými lidmi a tím i to, jak jednají oni s vámi (např. být asertivnější nebo naopak milejší a trpělivější).
  7. Zlepšit kvalitu vztahů – partnerského, přátelských, kolegiálních, vztahů s rodiči, s dětmi…
  8. Zmírnit či odstranit (po delším terapeutickém procesu) zatěžující nepříjemné pocity jako je frustrace, vztek, lítost, smutek, bezmoc, beznaděj…
  9. Prožívat autentickou radost ze života a další pozitivní a příjemné pocity.
  10. Najít svůj talent a získat odvahu jej ukázat a využít.

Sezení obvykle obnáší spoustu otázek, které vám budu klást. Na tyto otázky neexistují špatné odpovědi. Jde o to, abyste si našli své vlastní odpovědi. Jedině vy máte totiž manuál na svůj život. Já nejsem autorita, která vám bude říkat, co máte dělat. Nebudu vám taky nic podsouvat nebo vnucovat. Dostanete otevřený svobodný prostor, neposuzující pozornost a podnětné otázky, které by vás samotné nenapadlo si položit.

Terapie dále zahrnuje tzv. intervenční techniky neboli techniky změny. Tyto obnáší různé vizualizace a práci s mentálními obrazy či jinými smyslovými vjemy. Nebo se může jednat o vžívání se do různých rolí… Některé techniky vyžadují pohyb v prostoru z místa na místo nebo přesedání z jedné židle na druhou… Některé techniky se provádějí se zavřenýma očima, jiné s otevřenýma – můžeme vybrat podle toho, zda je vám nepříjemné oči zavírat, nebo naopak. Někdy pracujeme s nedávnými událostmi a jindy jdeme více do minulosti, do dětství…

Nakonec je potřeba se postarat o to, abyste výsledek intervence dokázali integrovat do svého každodenního života.

Dalo by se tedy říci, že sezení zahrnuje 3 části:

  1. Rozebrání situace, problému, cíle. Zjištění příčin a souvislostí v životě klienta = povídací část, kdy já kladu otázky a klient hledá odpovědi.
  2. Odblokování hlavní a aktuálně dostupné příčiny = odblok/ intervenční technika.
  3. Integrace odbloku do praktického života. = závěrečný rozhovor o tom, jak výsledek odbloku použijete ve svém životě.

Nejde o to, kolik jich budete potřebovat, ale kolik jich chcete absolvovat. Ze zkušenosti vím, že témata jsou vzájemně propojená a jedno uvědomění spouští další. Také vím, že toho máme všichni k řešení tolik, že nám na to nebude stačit ani celý jeden život.

Proto vám můžu zaručit jednu věc: ani když si vyberete 20hodinový balíček, nebudeme se nudit.

Platnost 12 měsíců umožňuje sezení rozprostřít v čase tak, abyste nebyli zahlceni. Takže záleží opravdu jen a jen na vaší chuti jít víc nebo míň do hloubky. Vyberte si balíček podle vlastního pocitu. Nemůžete vybrat špatně.

Úvodní sezení trvá vždy 2 hodiny. Máme tak dost času podrobně rozebrat vaši situaci a souvislosti ve vašem životě. A také si říci, jak bude probíhat případná další spolupráce.

Další sezení trvají obvykle okolo 1,5 hodiny. Někteří klienti to zvládnou i rychleji, jiní naopak potřebují více času. Pokud nemáte s terapií ani s žádnou vnitřní prací předchozí zkušenosti, počítejte zpočátku s delšími sezeními (cca 2 hodiny). Jakmile se naučíte jít k věci, neokecávat a pojmenovávat své pocity, můžeme sezení zkrátit klidně i na 1 hodinu (ale nemusíme).

Samotný odblok (intervenční technika neboli technika změny), na kterém stojí efekt terapie, obvykle zabere půl hodiny až hodinu, opět v závislosti na zkušenosti klienta.

Terapie je dlouhodobý proces a přijít sem tam na jedno sezení nemá moc smysl. Dlouhodobý přístup nám umožní jít postupně více a více do hloubky vašich témat a především ověřovat, zda se situace skutečně bezezbytku a správně odblokovávají, a případně se k nim vracet.

Máme čas si vytvořit vzájemnou důvěru, můžeme postupovat systematicky a tím opravdu efektivně. Můžeme se také pustit v odblocích do větší hloubky, když vím, že vás znovu uvidím a budu moci ověřit, že si vše správně sedlo, případně to „doťuknout“.

Po 12 letech zkušeností v osobním rozvoji vím, že rychlá řešení za jedno sezení nefungují (viz článek). Mým cílem není předvádět vám kouzla. Mým cílem je doprovázet vás na cestě systematického a udržitelného rozvoje.

Terapie taky není vždycky jen příjemná a veselá a dlouhodobý závazek vám pomůže vytrvat, i když to bude cestou místy „bolet“.

Terapie nevyžaduje od klienta žádnou zvláštní přípravu. Přesto je pro zvýšení efektivity dobré předem popřemýšlet o tom, co vlastně přicházíte řešit: jaký je váš problém a jaký je váš cíl.

Přicházíte-li na několikáté sezení, je dobré se dopředu zamyslet nad tím, jak předchozí sezení zafungovalo, zda jste zpozorovali nějakou změnu, případně co dalšího byste potřebovali.

K utřídění myšlenek před terapií je dobré si psát deník. Samozřejmě můžeme vaše myšlenky třídit až na samotném sezení. Nicméně to pak pochopitelně natahuje čas sezení. Kdo chce šetřit hodiny, ten se připravuje více. Komu je to jedno, třídí myšlenky až během terapie a nemusí se připravovat vůbec.

K utřídění myšlenek a lepší specifikaci zadání pro terapii může výrazně pomoci jeden z e-produktů. Chcete-li maximálně zefektivnit naši spolupráci, začněte workbookem Jak zkrotit emoce, nebo Jak se motivovat.

Vypovídat se kamarádce nebo kamarádovi může být úlevné, zvláště pokud máte to štěstí a máte kolem sebe někoho, kdo je ochoten vás vyslechnout. Málokdy takové vypovídání ale vede k tomu, že se něco změní. Úleva je dočasná a za chvíli máte opět nutkání se vypovídávat z toho stejného problému. A to může časem kamarády obtěžovat.

Terapie oproti obyčejnému povídání zahrnuje tzv. odblok, neboli intervenční techniku, která umožní vaše problémy skutečně vyřešit.

Odblok neboli intervenční technika je terapeutický postup, který slouží k dosažení změny ve vašem myšlení a prožívání. Nestačí o problémech mluvit. Tím se vám možná dočasně uleví, ale nic se nevyřeší. K dosažení skutečné a trvalé změny je potřeba využít techniky.

Nemusíte se toho ale bát. Jde o to, že budeme využívat různé vizualizace, vzpomínky i vytvořené obrazy, vžívat se do minulých situací a nebo se na ně naopak dívat z ptačí perspektivy, představovat si situace budoucí, apod. Technikami vás provedu až ke zdárnému konci, kdy dojde ke změně ve vašem myšlení a/nebo vnímání a obvykle i k úlevě.

Pro klienty začátečníky je někdy náročné udržet během odbloku pozornost a hledat odpovědi na záludné otázky, ale každý odblok vždy dobře skončí a časem to jde čím dál víc hladce.

Během celé terapie včetně odbloku jste jako klient v plném vědomí sebe sama a máte situaci pod svojí kontrolou. Víte, co se děje a můžete z toho v případě potřeby kdykoli vystoupit.

Zkratka NLP znamená „neurolingvistické programování“. Jedná se o soubor terapeutických i koučovacích technik, které umožňují změnu myšlení, chování a prožívání.

NLP vzniklo v 70. letech minulého století v Americe a vychází a kombinuje řadu terapeutických směrů. Dále také čerpá například z lingvistiky. NLP nám pomáhá pochopit, jak užívání jazyka a slov ovlivňuje naše prožitky. Díky NLP dokážeme nejen měnit naše emoce, myšlenky a chování, ale také lépe komunikovat a navazovat kvalitnější vztahy.

Rozsáhlý soubor nástrojů NLP tvoří základ mé terapie.

O NLP jsem také napsala několik článků:

Vzpomínková terapie tvoří další pilíř mých sezení. Je kombinací kineziologie a regrese a umožňuje přepsat vzorce myšlení vytvořené v minulosti nebo převzaté ze společnosti a z její historie.

Kineziologie slouží k přepisu událostí z dětství, resp. k přepisu otisku těchto událostí v lidském mozku. Nemůžeme změnit to, co se vám kdy stalo, ale můžeme změnit to, jaký závěr si z toho udělala vaše mysl a jaký vzorec reakce se naučila. Například když jste se na základě nějaké zkušenosti naučili stahovat se do sebe a dělat „tichou myšku“, kineziologie umožňuje tento vzorec změnit. Stejného efektu můžeme dosáhnout i technikami z NLP. Jde o to, která metoda komu lépe sedne a na kterou kdo lépe reaguje.

Kineziologie také zahrnuje tzv. svalový test, který nám umožňuje komunikovat přímo s vašim podvědomím a získávat z něj odpovědi. Je to opět jen jedna z cest, kterou můžeme a nemusíme využít.

Regresní část vzpomínkové terapie umožňuje ponořit se do tzv. „minulých životů“ a přepsat vzorce, které máme zakořeněné v individuálním i kolektivním nevědomí na základě historické lidské zkušenosti. Ukazuje se, že si neseme v podvědomí nejen zkušenosti z vlastního života, ale také celou škálu obrazů a filmů, které se nám nestaly. Regresi do minulých životů dělám jen se zkušenými klienty, kteří jsou tomu otevřeni a tehdy, když je pro to z terapeutického hlediska důvod. Nikoli jako senzaci „já bych chtěl vědět, čím jsem byl v minulém životě“.

Integrální psychologie je přístup zahrnující všechny terapeutické a psychologické směry, ale i východní i západní filozofie. Jejím autorem a průkopníkem je americký filozof Ken Wilber (*1949), autor desítek publikací, z nichž některé byly přeloženy i do čeština (Stručná teorie všeho a Odevzdání a odhodlání). Wilber syntetizoval všechny psychologické směry, teorie rozvoje vědomí a spirituální praxe a vytvořil z nich jediný framework.

Tento framework umožňuje zvolit vhodný typ terapie podle úrovně rozvoje klienta. Podle toho, v jaké fázi rozvoje leží příčina vašich potíží, bude nejlépe fungovat pokaždé jiná metoda. Díky integrální psychologii tak dokážeme lépe zvolit přístup, který bude právě pro vás nejefektivnější.

Spirálová dynamika je bio-psycho-sociální teorie rozvoje lidského vědomí. Popisuje jak individuální rozvoj jedince, tak rozvoj celé společnosti. Spirálová dynamika rozlišuje zatím 9 stupňů rozvoje a také popisuje podmínky, které jsou potřeba pro postup z jedné fáze do další. SD se neomezuje pouze na rozvoj psychiky dítěte, ale studuje také psychosociální rozvoj člověka v dospělosti.

V každém z nás najdeme vždy vícero těchto fází (vrstev) současně, které tvoří náš celkový světonázor a dynamiku našeho chování a rozhodování. Spirálová dynamika pomáhá pochopit naše vnitřní děje a předvídat náš budoucí rozvoj.

Její základ položil emeritní profesor psychologie Clare W. Graves. O rozvoj a popularizaci spirálové dynamiky v její současné podobě se zasloužili Christopher Cowan a Don Edward Beck. Beck později úzce spolupracoval právě s Wilberem (viz Integrální psychologie výše) a společně vytvořili framework Spiral Dynamics Integral. Spirálová dynamika má několik pokračovatelů, jako například Jenny Wade, Natasha Todorowic-Cowan nebo Fréderic Laloux.

Spirálová dynamika se využívá především v byznysovém prostředí k moderování rozvoje organizací a lidí v těchto organizacích. U nás vyšla kniha založená na spirálové dynamice: Budoucnost organizací, jejímž autorem je F. Laloux.

Budete-li hledat další informace na internetu, hledejte trademark Spiral Dynamics®, a pozor na záměnu s německým Spiraldynamik®, jež nemá s Beckovou spirálovou dynamikou nic společného a jedná se o fyzioterapeutický přístup 🙂

Nenašli jste odpověď na to, co jste hledali?

Nevadí, napište mi váš dotaz a já vám ráda odpovím.